Konuşmacılarımızı Farklı Açıdan birlikte keşfedelim !

TEDxIzmit

10:00-10:50

Kayıt-Açılış

11:00-12:00

Break Point / Kırılma Noktası

Emre Özel

Ayşe Edis

Sertaç Taşdelen

12:00-12:50

ÖĞLE YEMEĞİ

13:00-14:20

Reexist / Yeniden Var Olmak

Samet Aksuoğlu

Aytül Erçil

Haluk Sicimoğlu

Sema Özpekmezci

14:20-14:40

KAHVE MOLASI

14:40-16:00

Retruth / Hakikat

Bahar Kitapçı

Ali Berkman

Aydoğan Temel

16:00

INFINITIVE / SONSUZLUK

Bahar Kitapçı

Bahar Kitapçı - Yemek Fotoğrafçısı / Yönetmeni

Bahar Kitapçı 1978 yılında İstanbul’da doğdu. Basket oynadı, isyankar bir öğrenci oldu. Dünyayı anlamak için Antropoloji okudu. Hayat mücadelesinde ayakta durması gerektiğini düşündüğü için kahve de pazarladı, tava tencere de.

2006 yılında Esse Pazarlama Müdürü oldu. 2009 yılında İspanya’ ya gitti ve bir taraftan İspanyolca öğrenip, öte taraftan küçüklüğünden beri hayallerinde kalan fotoğrafçılığı tutkusu haline getirirken çalışmaya da devam etti.

Türkiye’ye dönüp yemek fotoğrafçılığına başladı. Mucize Lezzetler ve Refika’dan Hızlı Tarifler TV programlarının fotoğraflarını çekmeye başlayıp, Refika Birgül ile Türk Yemek programları ve fotoğrafçılığında yeni bir dönem başlattı. İlk günden beri yemek fotoğraflarının sadece gün ışığı ile çekilmesi gerektiğine inandı ve bu konuda öncü oldu.

Fotoğraflarını çektiği 11 tane -ulusal ve uluslararası- yemek kitabı vardır. Başta Jamie Oliver, Skylife gibi farklı dergilere fotoğraflar çekmiştir ve pek çok markanın ürünlerinin ambalaj fotoğraflarını çekmektedir.

2016 yılında duran karelerden hareketli karelere geçerek yemek videoları çekmeye başladı. 2017 yılında Youtube Yemek Okulu’nda hem yönetmenlik yapmaya, hem kameranın arkasında lezzetli görüntüler peşinde koşmaya, hem de kamera karşısında yemek fotoğrafçılığının ipuçlarını anlatan videolar çekmeye başladı.

Yemek ile alakalı her türlü fotoğraf, video, içerik ve prodüksiyonu yapabilen Börek Prodüksiyonu kurup, Türkiye’de kullanılmayan ekipman ve teknikleri ilk defa olarak denemeye başladı.

Refika ile Öze Dönüş TV programının yönetmenliğini yaptı ve bütün görsel dünyasını tasarladı. Son olarak da “Hayat Okulu” isimli Youtube kanalını ekibi ve Refika Birgül ile kurmaktadır.Youtube’ un eğlenerek öğreten yönüyle, daha az atık üretmeyi, elindekini değerlendirmeyi ve bunlardan mutlu olmayı beraberce öğrenip, hayatta ihtiyaç duyduğumuz bilgileri paylaşmayı hayal etmektedir.

---

Bahar Kitapçı- Food Photographer and Director

She studied Anthropology in an attempt to better understand the world around her. Her wish to stand on her own two feet was incentive for the student jobs she undertook, marketing coffee and household appliances, using her English and Italian.

In 2006, she became a marketing director for Esse company. In 2009, she was in Spain learning a new language on one hand while earning a living working. But she never forgot her childhood dream of becoming a photographer.

Towards the end of 2010 she came home intent upon making that dream come true. Applying her own ideas to the photography techniques she had mastered, she launched her new career taking photographs for the Refika Birgül’s first TV cooking show.

Her personal vision of how to best shoot food made her a forerunner in daylight food photography.

In 2016, she moved on into video films and YouTube ‘Refika’s cooking school’ channel became her platform for directing films and setting up the necessary mise en scene. In the same year she founded her own company, Borek Productions which is her outlet for photography and video while experimenting with innovative techniques.

She directed Refika Birgul’s TV show - Back to Basics, and designed its sets.

Her latest projects “ The Facts of Modern Life” with Refika on YouTube aims to enlighten people about eco-friendly techniques; recycling and repurposing while entertaining them at the same time.