Konuşmacılarımızı Farklı Açıdan birlikte keşfedelim !

TEDxIzmit

Kapı Açılışı

09:00-10:00

(1) Korkma Başla Don't Scare, Just Start!

10:00-11:30

Kahve Molası Coffee Break

11:30-12:00

(2) Enerjini Topla Be Energetic

12:00-13:00

Öğle Yemeği Lunch

13:00-14:14

(3) Fikirleri Yenileme Zamanı Time to Refresh Your Mind

14:15-15:30

Kahve Molası Coffee Break

15:30-16:00

(4) Harekete Geç Move On

16:00 - 17:30

Hatice Çolak Yentürk

Seksenlerde bir ilkbahar günü dünyaya gözlerini açtı. Liseyi bitirene kadar Türkiye’de yeşerdiyse de; Kıbrıs, Viyana ve Paris’te aldığı yabancı dil, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri sırasında grilere boyandı. Griye boyanmasındaki payın büyüğüne, okuduğu Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü sahip oldu.

Üniversite sonrasında İstanbul’a yerleşti ve hayat tekrar tüm renkleriyle içine dolmaya başladı. Koca koca markaların sosyal sorumluluk projelerini yönetti. Üniversitelerde “Kurumsal Sosyal Sorumluluk”, “Etik ve Sosyal Girişimcilik” dersleri verdi, çocuklara gülücük dolu kitaplar yazdı. Doksan kadar ülke gezdi ve buralarda yüzlerce projede binlerce çocuğa dokundu. Çocuklardan çok o mutlu oldu.

Tüm renklerin toplamı olan siyah gibi, Afrika da onun için hayatın tüm renklerinin toplamı oldu. Her kayboluşunda yolunu orada buldu. Bu yüzden, iç yolculuğu da dış yolculuğu kadar Afrika’dan geçtiği için ilk kitabını Afrikalı bir fil ve Afrikalı bir çocuğun yolculuğu üzerine yazdı. Daha sonra artık yeter ayrılık diyerek gidip Afrika’ya yerleşti. “Asselam” adında, dünyanın tüm gönüllülerine selam çakıp kucaklayan bir vakıf kurdu.

Hala Afrika’nın doğusunda küçücük bir adada, okyanus kıyısında bir köyde, ağaçların üzerinde kütüphaneleri olan bir bahçede, yapraklardan yapılmış çatısı olan bir evde yaşıyor. Ve hep böyle, çok mutlu insanlara sahip bir dünyada yaşayıp yaşlanmanın hayalini kuruyor.