Konuşmacılarımız

Ali Berkman

Ali Berkman, 1985’te İstanbul’da doğdu. Ortaokul yıllarında babasının aydınlatma armatürleri üreten atölyesinde ışık ile tanıştı. 2008 yılında Yeditepe Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 2009-2014 yılları arasında bağımsız aydınlatma tasarımı konusunda bir firmada görev aldıktan sonra 2014 yılında ONOFF Aydınlatma Tasarımı’ nı kurdu. ONOFF ekibiyle birlikte Türkiye, Kazakistan, Kongo, Senegal, Katar ve Dubai’ de farklı ölçek ve tipolojide 80’nin üzerinde projenin aydınlatma tasarımını üstlendi. 2017 yılında Londra’da aydınlatma tasarımı alanında düzenlenen Lighting Design Awards 40under40 ödülü kapsamında seçilen 40 kişi arasında yer aldı. Halihazırda Haliç Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi' nde Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümü’ nde öğretim görevlisi olarak aydınlatma tasarımı üzerine ders vermektedir.

---

He was born in 1985 in İstanbul. He met with light in his father’s atelier, where they have been producing lighting fixtures during his secondary school years. In 2008, he graduated from Yeditepe University Electrical and Electronics Engineering Department. After working in a company on independent lighting design consultancy between 2009-2014, he founded ONOFF Lighting Design in 2014. ONOFF team was responsible for the lighting design of over 80 projects at different scales and typologies in countries such as Turkey, Morocco, Kazakhstan, Congo, Senegal, Qatar and Dubai. In 2017 he was among the 40 designers chosen within the scope of the ‘’40under40’’ Lighting Design Awards, which was held in London in the field of lighting design. He is currently teaching lighting design as a lecturer at the Architecture and interior Architecture Department of Haliç University and Fatih Sultan Mehmet University.

Aydoğan Temel

1966 Bandırma doğumludur. Okul yıllarında matematiğe olan ilgisi mühendislik alanında bir okula yönelmesine neden olmuş, hatta genç yaşında hızlı çözüm yöntemleri üzerine matematik kitabı hazırlamıştır. Üniversite yıllarında hayatına giren tiyatro, yaşamını değiştirmiştir. Son sınıfında İTÜ Petrol Mühendisliği’ nden ayrılıp Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünde öğrencilik yapmıştır. Bu yıllarda dublaja da başlamış ve tiyatro ile dublajı birlikte yürütmüştür. 19 yaşında kendi bitirdiği lisenin tiyatro kolunu çalıştırmış ve o zamandan beri bu işi devam ettirmiştir. 1986’da kurduğu Beyaz Gemi Oyuncuları tiyatro topluluğu ile aralarında kendi yazdığı oyunlar da olan birçok eseri sahneye taşımıştır. İstanbul’un birçok özel ve kurum tiyatrolarında oyunculuk yapmıştır. Şu anda özel bir akademide oyunculuk, dublaj ve diksiyon eğitimleri vermekte, aynı zamanda dublaj ve tiyatro yapmaya devam etmektedir.

---

He was born in 1966 in Bandırma. During his school years, his interest on mathematics led him to change his school to engineering and even at his young age he made up a mathematic book on rapid solution methods. The theater, which he participated in during university years, changed his life. In his final year, he left the ITU Petroleum Engineering Department to Theater Department of the Mimar Sinan University State Conservatory and began to be studied from this university. During these years, he started dubbing and after while he conducted dubbing and theatre together. At the age of 19, he started the theater group of his of his own high school and has continued this business ever since. In 1986 he created founded the Beyaz Gemi Oyuncuları theater company, which produced many plays. Including plays written by himself were acted on theatre stage. He acted in many private and institutional theaters in Istanbul. Currently in private academy; he gives acting, dubbing and diction trainings and also continues to do dubbing and theater.

Ayşen Edis

   Ayşen Edis, İstanbul doğumludur. 1972 yılında İzmir Amerikan Kız Lisesi’nden mezun oldu. Roma Güzel Sanatlar Akademisi’nde Sanat Tarihi Eğitimi aldı ve Resim Bölümünden mezun oldu. Daha sonra New York Üniversitesi’nde Temel ve Endüstriyel Psikoloji Eğitimi aldı.

1978 senesinde eşi ile birlikte Torino İtalya’da almış olduğu Silva Metodu Eğitimi, yaşamında dönüm noktası oluşturdu. Ortaya çıkan olumlu gelişmeler, ailesinde, çevresinde, ilişkilerinde, sağlığında ve iş yaşamında fark yaratması, huzurlu, coşkulu, bereketli bir yaşantıya sahip olması metoda olan inancını pekiştirdi.

1979 yılında Torino’ da Roop Lal Sandhu ile Hatha Yoga’ ya başladı. Aynı yıl tamamlayıcı tedavi yöntemleri ve insan sağlığını etkileyen faktörler ile ilgili araştırmalara başladı. Holistic Terapi,EFT ve Homeopati eğitimleri aldı. 1991 yılına kadar, Londra’da, Colette, Dickinson & Pears Partners ve Torino’daki çeşitli uluslararası reklam şirketlerinde yönetici olarak çalıştı. 1992 yılında Türkiye’ye döndü. Philip Morris’in, İstanbul ve İzmir’deki şirketlerinde insan kaynakları bölümünde 12 yıl çalıştı.

2004-2006 yılları arasında Netsis Yazılım Şirketi’ nde İnsan Kaynakları Müdürü olarak görev yaptı. Haziran 2006’da Edis İnsan Kaynakları Danışmanlığı ve Eğitim Şirketi’ni kurdu. İnsan Kaynakları Yönetimi konusunda danışmanlık hizmetleri vermeye başladı.

Aynı yıl Silva Metodu’ nu Türkiye’ ye getirmek üzere çalışmalara başladı. Eğitmen olmak için Yunanistan ve Amerika’da Silva Metodu eğitmenlik eğitimini aldı. 2008 yılında Silva Metodu’ nun Türkiye’deki tek yetkili eğitmeni ve ertesi yıl da Silva Metodu Türkiye Direktörü oldu.

Ayşen Edis Silva Metodu Türkiye Direktörü ve Yetkili Eğitmeni olarak İstanbul’da çalışmalarına devam etmektedir. Türkiye Organizasyonunda kendisine bağlı iki eğitmen daha vardır.

Silva Metodu™ Türkiye, Merkezi Laredo, Texas’da bulunan Uluslararası Silva Organizasyonu’na bağlıdır.

---

   Aysen Edis was born in Istanbul. She graduated from Izmir American High School in 1972. Then she got her bachelor's degree in Academy of Fine Arts in Rome , Italy on Art and History.Later on she studied Industrial Psychology in New York University.

The Silva Method training that she took with her husband in Torino, 1978 became a milestone in her life. Experiencing all positive developments in her family, interpersonal relations, health andprofessional life her belief in Silva Method has increased.

In Torino, 1979 she started practicing Hatha Yoga with Roop Lal Sandhu. Also, she started researchon Holistic and alternative therapies. She took Holistic Therapies, EFT andHomeopathy trainings as well.

She worked as executive account in Collette, Dickinson & Pears Partners in London and invarious advertising companies in Torino until the 1991. She returned to her native country, Turkeyin 1992. She continued her career in Human Resources at Philip Morris for 12 years.

Between 2004 and 2006 she worked for Netsis Software Company as Human Resources Manager.

In 2006, she established her own company Edis Human Resources Consultancy and Training where she delivered consulting services in Human Resources Management..The same year, she started her work to bring Silva Method to Turkey. She took numerous trainings in Greece and in USA. In 2008, she became Silva Method Certified Instructor and one year later she became the Director for Turkey. She continious her work in Istanbul. There Aysen Edis is the only Director of Silv Turkey and Silva Method Turkey is part of the International Silva Organization.

Aytül Erçil

   Prof. Dr. Aytül Erçil, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği ve Matematik Bölümlerinden 1979 yılında lisans; Brown Üniversitesi, Uygulamalı Matematik Bölümünden 1980 yılında yüksek lisans ve 1983 yılında ise doktora derecesini almıştır. 5 yıl General Motors Araştırma Laboratuvarında çalıştıktan sonra 1988 - 2001 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği ve kurucusu olduğu BUPAM Yapay Görme Laboratuvarının direktörlüğünü yapmıştır. 2001-2013 yıllarında  ise Sabancı Üniversitesi’ nde öğretim üyeliği ve kurucusu olduğu VPALAB Yapay Görme Laboratuvarının direktörlüğünü yapmıştır.

Çeşitli Uluslararası projelerde (NATO, FP4, Eureka, NSF, FP6, Nedo, FP7) araştırmacı/proje yürütücüsü olarak görev yapmış olan Prof. Erçil, TÖTİAD (Türk Örüntü Tanıma ve İmge Analizi Derneği)’nin kurucu başkanı olup, IAPR (International Association of Pattern Recognition)’ ın yönetim kurulu üyesidir. 2006 yılında Prof. Erçil’in kurduğu Vistek ISRA Vision A.Ş. Aralık 2013’de yapay görme konusunda Avrupa’da 1 numara, dünyada 3. konumda olan Alman ISRA Vision firmasına satılmıştır.

Prof. Erçil’in çalışmaları ‘Uluslararası Başarı Ödülü’, Eureka Başarı Öyküsü, Endeavor Girişimcisi, 2010 Teknoloji Ödülü finalisti, Veuve Clicquot ‘Yılın En Etkin Kadın Girişimcisi’ ödülü, Makina ve Aksesuarları Üretim Teknolojileri yarışmasında Birincilik ödülü, ‘2013 Türkiye’nin Kadın Girişimcisi’, ‘Kristal Ağaç Yılın Kadın Girişimcisi’, 2014 Ansiad ‘Yılın Kadın Girişimcisi’, “Microsoft Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider’ ödülü, ‘I-COM Data Startup Challenge’ ödülü, ‘Hello Tomorrow Top 500 Startup in Deeptech’ ödülü, 2019 Selçuk Yaşar Girişimcilik Yenilikçilik İnovasyon Ödülü, ‘EY Startup of the Year Award’ gibi birçok ulusal ve uluslararası ödüle layık görülmüştür.

Prof. Erçil Arçelik Uluslararası Danışma Kurulu üyesi, Allianz Uluslararası Danışma Kurulu üyesi, Swiss Innovation Valley Danışma Kurulu Üyesi ve European Machine Vision Association Bilimsel ve Endüstriyel Danışma Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Seri girişimci ve sertifikalı meslek yatırımcı olarak çalışmalarına devam eden Prof. Erçil Vispera Bilgi Teknolojileri A.Ş.’nin ortağı ve CEO’ sudur.

---

Prof. Erçil has received a B.S. in Electrical Engineering and in Mathematics from Boğaziçi University in 1979, M.S. and PhD in Applied Math from Brown University in 1980 and 1983 respectively, has worked at General Research Laboratories for five years. She has been a faculty member and founding director of BUPAM Pattern Analysis and Machine Vision Laboratory at Boğazici University in 1988-2001 and has been a faculty member and founding director of VPALAB Computer vision and Pattern Analysis Laboratory at Sabancı University since 2001.

Prof. Erçil has directed many international projects (Nato, FP4, Eureka, NSF, FP6, Nedo, FP7). She has been the founding president of TOTIAD – Turkish Pattern Recognition and Image Analysis Society and executive board member of IAPR, International Association of Pattern Recognition.Prof. Ercil was the founding partner and CEO of Vistek A.Ş. since 2006 which was acquired by the Europe’s first and World’s third computer vision company ISRA Vision A.G. in 2013.

Her work has received many national and international awards including ‘International Achievement award, Eureka Success story, Endeavor Entrepreneur, 2010 Technology Award finalist, Veuve Clicquot high impact female entrepreneur of the year award – Turkish representative, First price in Machines and Accessories Production Technologies award, ‘2013 Turkey’s Female Entrepreneur’ award, ‘Crystal Tree woman entrepreneur of the year’ award, ‘ANSIAD academician of the year’ award, ‘Microsoft The Female Leader making a difference in IT’ award I-COM Data Startup Challenge’ award, ‘Hello Tomorrow Top 500 Startup in Deeptech’ award, ‘2019 Selçuk Yaşar Entrepreneurship and Innovation’ award.

Prof. Erçil is Arcelik International Advisory Board member, Allianz International Advisory Board member, Swiss Innovation Advisory Board member, and European Machine Vision Association Scientific and Industrial Advisory Board member. Prof. Erçil continues her career as Serial Entrepreneur and certified angel investor. Also, she is currently a founding partner of Rebuslabs Ltd. and the majority shareholder and CEO of Vispera A.Ş.

Bahar Kitapçı

Bahar Kitapçı - Yemek Fotoğrafçısı / Yönetmeni

Bahar Kitapçı 1978 yılında İstanbul’da doğdu. Basket oynadı, isyankar bir öğrenci oldu. Dünyayı anlamak için Antropoloji okudu. Hayat mücadelesinde ayakta durması gerektiğini düşündüğü için kahve de pazarladı, tava tencere de.

2006 yılında Esse Pazarlama Müdürü oldu. 2009 yılında İspanya’ ya gitti ve bir taraftan İspanyolca öğrenip, öte taraftan küçüklüğünden beri hayallerinde kalan fotoğrafçılığı tutkusu haline getirirken çalışmaya da devam etti.

Türkiye’ye dönüp yemek fotoğrafçılığına başladı. Mucize Lezzetler ve Refika’dan Hızlı Tarifler TV programlarının fotoğraflarını çekmeye başlayıp, Refika Birgül ile Türk Yemek programları ve fotoğrafçılığında yeni bir dönem başlattı. İlk günden beri yemek fotoğraflarının sadece gün ışığı ile çekilmesi gerektiğine inandı ve bu konuda öncü oldu.

Fotoğraflarını çektiği 11 tane -ulusal ve uluslararası- yemek kitabı vardır. Başta Jamie Oliver, Skylife gibi farklı dergilere fotoğraflar çekmiştir ve pek çok markanın ürünlerinin ambalaj fotoğraflarını çekmektedir.

2016 yılında duran karelerden hareketli karelere geçerek yemek videoları çekmeye başladı. 2017 yılında Youtube Yemek Okulu’nda hem yönetmenlik yapmaya, hem kameranın arkasında lezzetli görüntüler peşinde koşmaya, hem de kamera karşısında yemek fotoğrafçılığının ipuçlarını anlatan videolar çekmeye başladı.

Yemek ile alakalı her türlü fotoğraf, video, içerik ve prodüksiyonu yapabilen Börek Prodüksiyonu kurup, Türkiye’de kullanılmayan ekipman ve teknikleri ilk defa olarak denemeye başladı.

Refika ile Öze Dönüş TV programının yönetmenliğini yaptı ve bütün görsel dünyasını tasarladı. Son olarak da “Hayat Okulu” isimli Youtube kanalını ekibi ve Refika Birgül ile kurmaktadır.Youtube’ un eğlenerek öğreten yönüyle, daha az atık üretmeyi, elindekini değerlendirmeyi ve bunlardan mutlu olmayı beraberce öğrenip, hayatta ihtiyaç duyduğumuz bilgileri paylaşmayı hayal etmektedir.

---

Bahar Kitapçı- Food Photographer and Director

She studied Anthropology in an attempt to better understand the world around her. Her wish to stand on her own two feet was incentive for the student jobs she undertook, marketing coffee and household appliances, using her English and Italian.

In 2006, she became a marketing director for Esse company. In 2009, she was in Spain learning a new language on one hand while earning a living working. But she never forgot her childhood dream of becoming a photographer.

Towards the end of 2010 she came home intent upon making that dream come true. Applying her own ideas to the photography techniques she had mastered, she launched her new career taking photographs for the Refika Birgül’s first TV cooking show.

Her personal vision of how to best shoot food made her a forerunner in daylight food photography.

In 2016, she moved on into video films and YouTube ‘Refika’s cooking school’ channel became her platform for directing films and setting up the necessary mise en scene. In the same year she founded her own company, Borek Productions which is her outlet for photography and video while experimenting with innovative techniques.

She directed Refika Birgul’s TV show - Back to Basics, and designed its sets.

Her latest projects “ The Facts of Modern Life” with Refika on YouTube aims to enlighten people about eco-friendly techniques; recycling and repurposing while entertaining them at the same time.

Emre Özel

Emre ÖZEL, ilk ve orta öğrenimini doğduğu şehir Ankara’da tamamladıktan sonra Gazi Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği’ nden 2009 yılında mezun oldu. 2010 yılında Bayburt Beşpınar Köyü Ortaokulu’ nda Fen Bilimleri Öğretmeni olarak göreve başladı. A.Ü İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü 2017 yılında Onur Öğrencisi olarak bitirerek 2. Üniversitesinden mezun oldu. 2019 yılında Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Öğrenimini tamamladı. Şu an A. Ü. Sosyoloji Bölümüne 3. üniversite eğitimine devam ediyor. Tüm Türkiye’de yaptığı sıra dışı projeler ile farklı platformlarda Yılın Eğitimcisi, Yılın Öğretmeni, Yılın En Sıradışı Öğretmeni gibi ödüller alan genç öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü proje departmanında yerel ve ulusal çapta projeler üreterek çalışmalarına ve araştırmalarına devam ediyor.

Emre ÖZEL; TÜBİTAK işbirliğinde Bilim Fuarları, Bilim Sokakları, Bilim Merkezi Sınıflar, Müzebüs, Bilim Otobüsü, Kıraat Cafe, Genç Beyinler Yarışıyor Okullar Kaynaşıyor, Tema Vakfı Ormanı, Çanakkale Geçilmez, Er Hüseyin ve Kınalı Ali adlı kısa filmler, Akıllı Duraklar Başarılı Çocuklar, Bakırı İşle Geleceğini Düşle, Halep’e Yardım Eli, Organik Market, Rengarenköy, Bana Her Yer Okul, Öğrenciler Mehmetçik ile Elele, Üniversite Konferansları, 81 il 81 Öğretmen Anı Kitabı, Demirözü İnovasyon Merkezi, Köy Mesire-Sosyal yaşam alanları gibi maddi miktarı ve hedeflediği insan grubu milyonları bulan projelere hayat verdi ve vermeye devam ediyor.

---

Emre ÖZEL completed his primary and secondary education in Ankara, where he was born, and graduated from Gazi University in 2009 as a science teacher. In 2010, he started to work as a Science teacher at Bayburt Beşpınar Village Secondary School.As his second university, he graduated from Ankara University, Faculty of Economics, Department of Public Administration in 2017 as an Honor Student. In 2019, he completed his graduate studies at Atatürk University, Institute of Social Sciences. Currently, A. Ü. He is continuing her third university education in Sociology Department.All of in Turkey With his extraordinary projects on different platforms of the year , The Trainer of the Year, The Teacher of the Year, Most Outstanding Teachers Such As Industry Awards, Young Teachers, Ministry of Education, Innovation and Educational Technology Directorate General of producing projects locally and nationally in the project department continues its studies and research .

Emre ÖZEL; Science Fairs in cooperation with TUBITAK, Science Streets, Science Center Classes, Museum, Science Bus, Kıraat Cafe, Young Brains are Competing Schools are Bringing, Theme Foundation Forest, Canakkale Impassable, Private Hussein and Kınalı Ali short films, Smart Stops Successful Children, Copper Dreams, Helping Aleppo, Organic Market, Rengarenköy, Me Everywhere School, Students Hand in Hand with Mehmetçik, University Conferences, 81 provinces 81 Teacher’ s Memory Book, Demirözü Innovation Center, Village Recreation-Social living areas and the amount of material targeted has given life to millions of projects and continues to give.

Haluk Sicimoğlu

‘Kimsenin Sevmediği Kahve’

Amerika Birleşik Devletleri’nde Ohio’da Akron Üniversitesi’nde Pazarlama ağırlıklı İş İdaresi Bölümünden mezun olduktan sonra Florida’da Miami Üniversitesi’nde, Pazarlama konusunda lisansüstü eğitimini tamamladı. Pazarlama İletişimi kariyerine 1988 yılında Manajans/Thompson’ da araştırma bölümünde başladı ve aynı ajansta müşteri ilişkilerinde görev aldı. 1991 yılında ALICE/BBDO ailesine katılarak bu ajansın Stratejik Planlama Direktörlüğü’ nü üstlendi. 1992 yılında Türkiye’nin ilk stratejik marka planlaması şirketi olan FOCUS 4’u kurdu. 1998-2000 yılları arasında merkezi Barcelona’da bulunan BBDO University’ nin Stratejik Planlama Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. O zamandan beri ateşli bir FC Barcelona taraftarı ve aynı kulübün resmi üyesi. Sicimoğlu, 2013 ve 2014 yıllarında Reklamcılık Vakfı Başkanlığı görevini yürütmüştür. 2015 yılında BBDO’ daki görevinden ayrılarak kendi eğitim ve danışmanlık şirketi olan THAAT’S IT’ i hayata geçiren Sicimoğlu aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi ve İzmir  Ekonomi Üniversitesi’nde İletişim Stratejisi, Yaratıcılık ve Tüketici Trendleri üzerine dersler vermektedir.

---

The Coffee That No One Likes’

After having graduated from Akron University, where he studied business administration with a major in marketing at Ohio - United States Mr. Sicimoğlu, completed his master in marketing at Miami University – Florida. He started his career in marketing communications at Manajans/Thompson’s Research Department in 1988 and he was also involved in account management at the same company. In 1991, Mr. Sicimoğlu joined ALICE BBDO Group as the director of strategic planning. He established Turkey’s first strategic planning company, FOCUS 4 in 1992. Between 1998 – 2000, Mr. Sicimoğlu was also the head of strategic planning of BBDO University in Barcelona, Spain. Since that time, he has become an enthusiast of FC Barcelona and an official member of the club. In 2013 and 2014 , he was the president of Advertising Foundation. In 2015, Mr. Sicimoğlu left his position in BBDO and he finally decided to release the entrepreneurial bug in his heart and established THAAT’S IT, his own training and consultancy company. Sicimoğlu also continues to lecture at Istanbul Bilgi University and Izmir University of Economics on brand strategy, creativity and consumer trends.

Samet Aksuoğlu

Samet Aksuoğlu 1988 Samsun doğumlu.

2007’de “İletişim Tasarımcısı” olma hayaliyle İstanbul’a gelerek,  Marmara Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünde okumaya başladı. Aradan geçen 12 yılın ardından halen daha okulunu bitirebilmiş değil. Başta annesinin ve birçoklarının boşa kürek çekmek olarak  gördüğü “bisiklet tepesindeki” uğraşları nedeniyle bir türlü mezun olamıyor.

Görsel iletişimin; afiş, broşür veya kitap tasarlamaktan çok daha fazlası olduğunu, örneğin kamusal alanda tespit edilen olumsuzlukları olumluya çevirecek süreçler de tasarlanabileceğini gördü. Kanadalı iletişimci Marshall McLuhan’ın “Medium is the message” söylemini duyduğunda ise, ben hangi mecrayı kullanabilirim diye aranmaya başlayınca, hiç üzerinden inmediği bisikletini, tavrını ortaya koyarken, söylem üretirken, kendini var ederken, derdini anlatırken kullanabileceğini fark etti.

Bisikletini, engellilik, çevre, ulaşım ve aklına gelen her alanda tespit ettiği olumsuzlukları olumlayacak, farkındalık uyandıracak, karar vericileri harekete geçirecek iletişim kampanyaları tasarlamak için kullandı. En başından bu yana özellikle dezavantajlı kesimlerin bisikletle tanışması adına büyük gayret sarf etti.

İnsanların YouTube’da “Kanalıma Hoşgeldiniz” diye kendini takdim ettiği günümüzde, o “Tandemime Hoş Geldiniz” diyerek, başta görme engelliler olmak üzere, otizmliler, down sendromlular, şizofreniler, işitme engelliler, felçliler, vertigo veya benzeri denge problemi yaşayanlar, üstün zekalılar,  obezler, yaşlılar, hamileler, mülteciler, Akbil’i bitenler, Lgbti+ bireyler, bisiklet sürmeyi bilmeyenler, bisiklet sürmeyi bildiği halde yıllar sonra binme konusunda çekinceleri olanlar, ben sürmeyi biliyorum ama şehirde  binmekten korkuyorum diyenler... Kısaca bisikletin selesine geçme konusunda türlü bahanesi olan binlerce kişiyi tandem bisikletinin arka selesine konuk etti. Pedalları birlikte çevirince korkuların yersiz olduğunu, ön yargıların kırıldığını gösterdi.

2011’den bu yana “Pedal Arkadaşlığı” olarak kavramlaştırdığı bu süreç sayesinde on binlerce insan, tandem bisikletler üzerinde bir araya geliyor, birlikte pedal çevirmenin ötesinde, birbirlerine hikayelerini anlatıyor, sohbetle, muhabbetle kilometreleri birlikte kat ediyorlar.

---

Samet Aksuoğlu was born in 1988, Samsun.

In 2007, He came to Istanbul by dreaming of becoming “communication designer” and started studying Visual Arts. After 12 years that he started his university he haven’t graduated yet because as his mother and relatives says that spending time on his bike is a waste of time.

He realized that visual communication is more important than designing poster, leaflet or book. Also, he recognized he can change problems in the public sphere can be turned to benefits. When he started searching for which channel he should be using, as he heard the statement “The Medium is the Message” by Canadian philosopher Marshall McLuhan;  he has realised that he never stepped off from his bike, and he was aware that he also realised he can ride it whilst conversating, simply existing and explaining himself.

He used his bicycle for nature, disability, transportation and design to communication campaigns for to bring decision-makers to life, to arouse awareness affirm the negativity it detects in every field that comes his mind. From the beginning, he made great efforts to transport especially the disadvantaged to cycling.

In these days other people say in YouTube “Welcome to my channel!”, he says “Welcome to my tandem!” for especially visual impaired, people with down syndrome, autism, schizophrenia, hearing impairment, paralysis, vertigo or other equilibrium problem, gifted, obesity; old people, pregnant women, refugees, LGBTI+ people; people who haven’t money in transportation card, forgot to ride bikes, say “I know but I scary about ride in city”…

Because, he hosted thousands of people who have all kinds of excuses for moving to the seat of his bike, in the back seat of his tandem bike. Thus he showed, when the turned pedals together that fears were unfounded and prejudices were broken.

Since 2011, thousands of people met on tandem bike with his concept “Pedal Friendship”. Beyond turning pedals together, they tell each other their stories and travel the miles with conversation.

Sema Özpekmezci

1978 yılında Melbourne/Avustralya'da doğdu. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldu. Yirmi yedi yaşında Tip 2 Diyabet teşhisi kondu. Kendi hastalığını iyileştirmek için çıktığı yolda hem hayatını hem de kariyerini değiştirdi. 2017' de Institute for Integrative Nutrition' da Bütünsel Beslenme eğitimi aldı. Ardından Institute for Functional Medicine' da Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu eğitimi aldı ve başarı ile bitirdi. Yaşam biçiminin, hayata bakışın, stres kontrolünün beslenme ve hastalıklarla olan bağlantısına çalışmak için Mindfulness (Farkındalık) Temelli Stres Kontrolü eğitmen eğitimine devam etmektedir.

On sene Tip 2 Diyabet ile savaşan ve sonunda onu yenen, sağlıklı yaşam ve beslenme ile mutluluğu bulmuş biri. Şekerle savaşmak birinci amacı; bu yolculukta öğrendiklerini paylaşmak, sağlıklı beslenme felsefesini en uygulanabilir biçimde anlatmak, sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin elinden tutmak da ikinci yaşam amacıdır. Hayvanları, köpekleri, sonbaharı, sporu, ağacı, yaprağı, yağmuru, rüzgârı, toprağı seven bir dünyalı olarak evrende kendisine ayrılan yeri, diğer canlılara ve insanlara en faydalı olacak şekilde doldurmaya çalışıyor.

---

Sema Özpekmezci was born in 1978 , in the city of Melbourne in Australia. She graduated from Istanbul University, Faculty of Business Administration in 2000. When she was 27 years old, she was diagnosed with type 2 diabetes. She changed her life and career by trying to cure her own illness. In 2017, she received her education of Holistic Nutrition from Institute for Integrative Nutrition. Then she took Functional Medicine Coaching education from Institute for Functional Medicine and finished with success. She continues Mindfulness Based Stress Reduction trainer training for study the connection of lifestyle, view of life and control of stress with nutrition and diseases.

After fighting type 2 diabetes for 10 years and she finally recovered it and she finds happiness with healthy life and nutrition. Her first goal is fight with sugar. The second goal is to share what she learned in this way, explain the healthy nutrition philosophy practically, keep their hands who wants to healthy nutrition. She who loves animals, autumn, sport, tree, rain, wind, soil ; is trying to fill the place in the universe that’s reserved for her by helping other humans and living creatures.

Sertaç Taşdelen

Sertaç Taşdelen; eczacı anne babanın tek oğlu. 83’lü, hakiki Ankaralı. Bilkent’li, Foça Komando Okulu 1.si.

İflah olmaz iyimser, disiplinli, hep pozitif, hayat aşığı, O kadar ki, uykuyu bile sevmez, her saniyenin hakkını vermek için.

Kariyerine 22 yaşında Dubai’de Ernst & Young’da Yönetim Danışmanı olarak başladı. Dubai’de geçen rüya gibi 4 yılda, hem çalıştı, hem gençliğinin hakkını verdi. Az uyudu, çok yaşadı. Bir taraftan dünyanın en büyük şirketlerine finansal ve kurumsal danışmanlık yaptı, kariyer basamaklarını hızlı çıktı ama bir taraftan da dünyanın önemli markaları için modellik yaptı, kameranın arkasını daha çok sevdi;  5 fotoğraf sergisi yaptı ve hepsinin gelirini bağışladı. Uzakdoğu’ya duyduğu hayranlık onun 2010’da aynı şirketin Singapur ofisine transfer olmasına vesile oldu. Canından çok sevdiği annesi Binnaz Hanım’ın hoşsohbet kahve fallarından yola çıkarak, ortağı Kaya Diker ile hayata geçirdiği fal uygulaması “Binnaz” kısa zamanda büyük kitlelere ulaştı. Bu sefer kurumsal hayattan çıkmak, kendi hayallerinin peşinden gitmek için yine uyumadı 20 saat çalıştı.

2012’nin 1 Haziran’ ının sabahı kurumsal hayattan istifa etti, yeniden doğdu, artık çocukluğunda hayalini kurduğu, gerçek bir girişim macerasına başlamıştı. Türkiye’de Outstanding Young Person Award’ a aday gösterildi. 2014’te Yılın Genç Girişimcisi Ödülünü aldı.

Binnaz uygulamasının başarısını dünya ligine çıkarmak için konuyu daha nasıl büyütebilirim, milyonlara nasıl ulaştırırım diye düşündü; ve ortağı Kaya ile beraber "Faladdin" projesini ortaya çıkardı. Yapay Zeka ile sihri birleştirdi. Faladdin siz bu satırları okurken, dünyanın 4 bir yanında yüzbinlerce fal baktı. Bu projeyle 2018'de Endeavor Girişimcisi seçildi. Eğer İstanbul ofisinde değilse, onu ya motosikletiyle Moğolistan çöllerinde, ya Grönland' da buz dağlarında, ya da bir ormanın derinliklerinde bulabilirsiniz. Sertaç tüm bunları yaparken evren ve kainatla harmoni içinde hayatı ve kendini tanımaya, şu kısacık yaşama en hoş sadayı bırakmak istiyor.

---

Sertaç Taşdelen was born in 1983 as the only son of a pharmacist couple in Ankara. He studied Management at Bilkent University in his hometown, where he loves the most among all the places he has travelled. He describes himself as a hopeless positive thinker, a dreamer and a very disciplined hard worker.

He is a technology entrepreneur; Co-founder & CEO of "Faladdin", "Binnaz", and iyilikpaylas.org.

In 2005, when he was 22, he has been head-hunted in Dubai Ernst & Young's Management Consulting Team, and lived in Dubai for 4,5 years prior being transferred to Singapore office in 2010. He later realized that he is not fulfilled spiritually as a corporate salaryman, and as of June 2012, he took a leap of faith and has left his corporate career to chase more meaningful dreams in life.

After quitting, he focused fully on working on his startup Binnaz remotely and travelled extensively around the globe for 5 years; climbing icebergs in Greenland, motorcycling in Gobi, or surfing in Bali. While doing so, he got Young Entrepreneur of the Year Award, and nominated as the Young Outstanding Person Award in Turkey.

In 2016, he and his co-founder, created Faladdin; an A.I Fortune Teller, which then went viral and downloaded by 15 Million people around the globe. With the success of this new startup, he got international recognition and selected Endeavor Entrepreneur in late 2018.

Gerçekleşen Performans

Bizimle olan partnerlerimiz